Promo haly PromoBlog Poradna Rychlost výstavby montované výrobní haly

Rychlost výstavby montované výrobní haly


Rychlost výstavby montované výrobní haly

I přes neočekávané vlivy v minulých letech na ekonomiku odvětví montovaných hal vykazuje stále vysoká čísla realizovaných staveb. Nároky společnosti na široký sortiment s sebou přinesly potřebu navýšit skladovací kapacity výrobních podniků tak, aby reflektovala zvýšenou poptávku v sektoru. Tato situace vede nejen výrobní společnosti k investicím do navýšení výrobních či skladových prostor, kdy jedno z nejvýhodnějších řešení tvoří montované haly. Výhodou těchto hal je jejich variabilita a přizpůsobivost požadavkům investora. Výrobní a průmyslové haly tohoto typu jsou řešeny jako jednopodlažní, dvoupodlažní, s vestavbami či přístavbami. Samozřejmostí při realizaci výrobních hal je vybavení nezbytné pro jejich účel – mostové jeřáby různých nosností, různé zvedací plošiny či otočné mechanismy a kladkostroje. Pro funkčnost staveb nesmí být opomenuto taktéž na jejich zateplení a prosvětlení denním světlem.  V neposlední řadě je kladen důraz i na požární odolnost.

Hlavní přednosti montované výrobní haly:

 • Rychlost výstavby a s tím spojená cena v porovnání s klasickými vyzděnými budovami
 • Dispoziční variabilita – vestavby, nástavby a patra
 • Zakomponování mnoha typů zvedacích zařízení zakomponovaných přímo do konstrukce hal
 • Výborné tepelné vlastnosti budov s nízkými náklady na provoz
 • Snadná údržba
 • Nízké náklady na založení staveb oproti klasickým stavbám

Právě rychlost výstavby výrobních hal je jedním z největších benefitů z pohledu investora. Ušetřený čas na stavbě se promítá také v ceně haly, která je obvykle nižší v porovnání se zděnými stavbami.

Konkurenční výhody:

 1. Zakládání staveb
 2. Konstrukce
 3. Opláštění

Zakládání průmyslových hal

Zakládáníse liší dle geologických podmínek. V jednodušších případech bývá řešeno rychle a jednoduše na patky, při horších geologických podmínkách na vrtaných pilotech, jejichž součástí jsou horní hlavice neboli patky. Patky jsou doplněny pásy a samotná plocha haly je dorovnána drtí z kameniva různé frakce či drtí z betonu. Konstrukce výrobní haly se při montáži kotví pomocí chemických kotev na betonové patky. V případě že se v hale nachází mostové jeřáby, musí se sloupy vetknout, a to nejlépe přes kalichy. Jednoduché řešení ve výrobních halách mají i podlahy. Na připravenou srovnanou plochu je položena geotextilie, na kterou se svaří hydroizolace z folie. V poslední fázi je finální podlaha z drátko-betonu zakončena vsypem na cementové bázi, která dodá podlaze otěruvzdornost. Podlaha může být zakončena i epoxidovou stěrkou. Toto jednoduché zakládání staveb má výrazný vliv na rychlost výstavby a samozřejmě i na konečnou cenu díla.

Konstrukce výrobních hal

Konstrukce se přizpůsobuje požadavkům výrobních procesů. S důrazem na ekonomické využití prostoru bývá konstrukce často používána pro doplňkové prvky haly, jako například mostové jeřáby, které rovnou vynáší, čímž je minimalizováno použití dalších sloupů ve výrobních halách. Výška výrobních hal a konstrukcí je velmi flexibilní. Typ konstrukce je často volen dle šíře a výšky haly či mostového jeřábu, popřípadě dle založení ve složitých geotechnických podmínkách místa stavby. Součástí konstrukce mohou být ocelové jeřábové dráhy různých nosností – od 1 tuny až po 25 tun či více. Výrobní haly jsou často vícelodní, kdy v každé výrobní části je samostatný mostový jeřáb nebo kombinace i více jeřábů na jedné jeřábové dráze.

Opláštění výrobních průmyslových hal

Opláštění může být řešeno mnoha způsoby. Mezi nejzákladnější prvky patří sklon střechy, šíře haly, požární odolnosti a mnoha dalších atributů, jež následně určují použití jednotlivých materiálů. Nejčastěji rozhoduje poměr ceny vůči tepelným vlastnostem v kombinaci s požární odolností.

Stěny haly jsou nejčastěji opláštěny klasickými sendvičovými panely s minerálním či PIR jádrem různých tlouštěk. Významný vliv na rychlost a jednoduchost montáže hal mají prefabrikované sendvičové panely, které jsou samonosné a jsou kladeny od sloupu ke sloupu vodorovně, nebo pomocí ocelových paždíků svisle. Finální vzhled a funkčnost opláštění montované výrobní haly je dokončeno doplněním klempířských prvků. V některých případech mohou být na stěnách použity i skládané pláště, kde je nutností provést několik kroků – C kazety, tepelná izolace a trapézový plech.

Pro střechu se nejčastěji volí 2 typy opláštění:

 • Sendvičový panel na střeše se sklonem >5° s jádrem PIR pěny či minerální vata
 • Skládaný plášť s folii se sklonem <5° v kombinaci či samostatně – minerální vata a polystyren EPS

Veškeré popsané typy prvků pro výrobní montované haly dokáže zrealizovat společnost PROMO HALY s.r.o.

Na fotkách je zachycena halam s patrem v Uherském Hradišti, kdy výstavba se stihla 5 měsíců od pilotáže po vylítí podlah v hale.

Montáž ŽB konstrukce

Další příspěvky poradny

Realizace montované skladové haly krok po kroku

Poptávka po montovaných skladových halách v České republice od počátku 21. století výrazně vzrostla a její trend je stále rostoucí. Za jeden z hlavních důvodů tohoto faktu je považován nižší index zastavěnosti skladových hal v porovnání se zbytkem západní Evropy. Montované skladové haly jsou ideálním řešením pro investory řešící problém s nedostatečnou skladovou kapacitou.

Jak se správně starat o montovanou halu

Montované a údržba haly je důležitá pro dlouhodobou životnost haly. Je nutné udržovat v dobrém stavu všechny části, některé vyžaduje předepsaná norma k určité části montované haly. V tomto článku vás provedeme jak se starat o konstrukci, panely, plechy, okapy, vrata, okna a celkově o vaši montovanou halu.

Stavba skladu jednoduše

V posledních letech výrazně vrostla poptávka po montovaných skladovacích halách. Příčin je hned několik. Montované skladové haly jsou díky jednoduchosti svého konstrukčního řešení a rychlosti výstavby ideální řešením pro toho investora, který hledá rychlé vyřešení svého problému s nedostatečnou skladovou kapacitou za pokud možno co nejnižší cenu. Očekává kvalitní provedení stavby, s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, dlouhou životností a odpovídající požární odolností. To vše mu nabízí montovaná hala. Přitom nepotřebuje téměř žádnou údržbu.

Cena montované haly

V uplynulé dekádě jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po stavbě montovaných hal. Bylo tomu z důvodu ekonomické konjunktury, rozvoje průmyslu a celkově příznivé situaci na trhu. V době Covidu se situace poněkud změnila. Zájemci o výstavbu hal začali více rozmýšlet svou investici, její rentabilitu a celkovou návratnost, rychlost výstavby a její flexibilitu, která se promítne do ceny každé haly.


Nezávazná poptávka

Vyplňte telefonní číslo v platném formátu.

Opiště kontrolní kód (CAPTCHA).

Vyplňte e-mailovou adresu v platném formátu.

Osobní data spravujeme v souhladu se zásadami ochrany osobních údajů.

Zadat poptávku Konfigurovat

Přijali jsme Vaši poptávku

Těší nás Váš zájem o dodávku ocelové haly od firmy PROMO HALY s. r. o.. Vaše poptávka byla zaregistrována.

V e-mailové zprávě naleznete stručné shrnutí poptávané konfigurace.

Nabídku zpracujeme do pěti pracovních dnů a ozve se Vám některý z obchodníků.

Kde nás najdete?

Kontakt

Moravská 2864/63
767 01  Kroměříž
+420 728 305 164
poptavky@promohaly.cz
Menu