Promo haly Typy hal Zateplení haly

Zateplené montované haly


Zateplení haly či opláštění haly máme jako samostatnou sekci, protože se zpravidla jedná o rekonstrukci či opravu starších hal či budov. Zateplení a opláštění je možné řešit mnoha technologickými postupy. Často se mění dispozice otvorů jako oken, vrat či u střešních světlíků a musí se doplnit pomocnou ocelovou konstrukcí.

Hlavní přednosti zateplení hal u rekonstrukcí

 1. Zvýšení tepelného komfortu hal a snížení energetické spotřeby
 2. Starším halám vrátíme moderní vzhled
 3. Možnost úprav otvorů dle potřeb nového využívání hal a budov
 4. Snadná údržba, dlouhá životnost opláštění

Konstrukce u zateplení hal či budov

Konstrukce montovaných hal se používá pouze jako sekundární pro vynesení pláště či otvorů (okna, vrata, světlíky aj.). Používají se na vynesení 4 - hranné trubky tzv. jakly nebo u větších rozponů METSEC paždíky. U střech na světlíky se používají METSEC vaznice či Upe válcované profily. V případě vyšších požadavků na požární odolnost se používají protipožární nátěry.

Typy provedení zateplení haly

Jedná se o stejné materiály jako u jiných typů hal. Specifičností je ovšem složitější rozsah prací než u nových staveb, protože se musí řešit stávající dispozice a na základě nových požadavků navrhnout řešení.

Na střeše lze u menší a střední haly použít sklonu tj. >5°:

 • U nezateplené haly TR plech např. CB 45/333/0,75
 • U zateplených hal pak PIR sendvičový panel např. Kingspan KS1000 RW
 • Nebo minerální sendvičový panel např. Kingspan KS1000 FF

opláštění střechy lze použít se sklonem <5° pouze skládaný typ střechy s fólií:

 • Tepelná izolace z minerálních desek s fólií – požární odolnost střechy > 30 minut
 • Tepelná izolace kombinací minerálních desek a polystyrenu s fólii – požární odolnost střechy 0 - 30 minut
 • Tepelná izolace z polystyrenu EPS100 – bez požadavku na požární odolnost

U stěn lze použít:

 • U nezateplených hal trapézový plech s prosvětlením ze sklolaminátu
 • U zateplených hal sendvičové panely s výplní z minerálních desek či PIR pěnou
 • U designových fasád pak rošť s tepelnou izolací s alubondovými deskami
 • Designové panely např. Benchmark od Kingspanu

Cena zateplení hal

Cenu zateplení haly či budovy ovlivňuje především typ panelu použitý k provedení zateplení. Příkladem je srovnání minerálních panelů a PIR sendvičového panelu, který má 2x lepší tepelné vlastnosti než u minerálních panelů při zachování skoro podobné ceny. Podrobnou cenu najdete v ceníku hal. Využít můžete také náš konfigurátor.

Fotogalerie

Kroky při zateplení či rekonstrukce haly

Zhodnocení současného stavu

Než se pustíme do samotné rekonstrukce či zateplení montované haly, provádíme podrobné zhodnocení současného stavu, abychom zjistili tepelné ztráty, identifikovali potenciální tepelné mosty a vyhodnotili stav původní izolace. Na základě tohoto odhadu můžeme určit přesný rozsah a náklady na rekonstrukci. Nejčastěji se opravují haly, které nesplňují nynější normy a také zateplení už neplní svou funkci současného standardu zateplení haly.

Izolace střech a stěn zateplené haly

Střecha a stěny haly jsou jedním z nejdůležitějších prvků zateplení haly. Existuje několik způsobů, jak zlepšit izolační vlastnosti zateplené haly. Naše firma se věnuje zateplení haly pomocí sendvičových panelů.

Zateplení střechy montované haly

Klíčovým prvkem při snižování energetických ztrát a zvyšování komfortu budovy je zateplení střechy na montované hale. Moderním prvkem při rekonstrukci haly je použití sendvičových panelů. Tyto panely spojují izolaci s vnější vrstvou, čímž poskytují vynikající tepelnou ochranu a zároveň jsou snadno instalovatelné.

Sendvičové panely poskytují několik výhod:

 • Vynikající tepelná izolace: Izolační jádro sendvičových panelů, které je často vyrobeno z polyuretanu nebo minerální vlny, minimalizuje tepelné ztráty střechy a zajišťuje energetickou účinnost budovy.
 • Snadná instalace: Sendvičové panely jsou lehké a jednoduše se montují na nosné konstrukce střechy. To umožňuje rychlou a efektivní instalaci, což snižuje dobu rekonstrukce.
 • Odolnost proti povětrnostním vlivům: Vnější vrstva sendvičových panelů je vyrobena z kovového materiálu, který je odolný vůči povětrnostním vlivům, jako je déšť, sníh nebo UV záření. To zajišťuje dlouhou životnost a nízké náklady na údržbu.
 • Estetický vzhled: Sendvičové panely jsou k dispozici v různých provedeních a barevných variantách, takže můžete vybrat takový design, který odpovídá vašim preferencím a stylu budovy.

Postup instalace sendvičových panelů

Před zahájením instalace sendvičových panelů provedeme důkladnou přípravu a zkontrolujeme stav stávající střešní konstrukce. Předem ověříme skutečnou skladbu původního pláště. U zateplených hal se dříve používal skládaným typ konstrukce – podhledový plech, vaznice, mezi nimi izolant vata či polystyren a nahoře byl hliníkový plech. Před zateplením haly také vyřešéme původní elektroinstalace a vytápění, které se musí často rovněž udělat nové a před zateplením haly tyto části zdemontovat. Po demontáži starých plechů opravíme nátěr na původní konstrukci a dále zhodnotíme stav nosných prvků a vaznic. Pokud jsou vysoce poškozeny korozí, musíme je rovněž vyměnit. Následně montujeme klempířské prvky a samotné sendvičové panely na střechu objektu.

Zateplení stěn montované haly

Zateplení stěn u rekonstrukce haly má podobné postupy jako u střechy, pouze se často setkáváme s vyměnou oken a dveří a doplňujeme po demontáži plášťů do konstrukce novou sekundární konstrukci, která vynese opláštění v místě oken, dveří a vrat. Stěny zateplujeme sendvičovými panely kladenými vertikálně či horizontálně. U rekonstruovaných hal používáme panely od tloušťky 120mm u polyuretanových (PIR) panelů (U=0,18 W/m2K) a u minerálních panelů od tloušťky 200mm (U=0,22 W/m2K). Minerální panely používáme pouze v případě vysokých požadavků na požární odolnost a nehořlavost (označovanou DP1).

Výměna světlíků

U rekonstrukce hal mnohdy měníme i původní výplně, např. světlíky doplněné drátosklem, které mají minimální tepelný odpor. Tyto světlíky se budovaly nejčastěji ve tvaru A a byly větších rozměrů. Před položením nové střechy je musíme kompletně zdemontovat a buď je nahradíme novými z hliníkové konstrukce doplněné polykarbonáty, které mají rozumný tepelný odpor nebo je zcela zrušíme.

Světlíky se ruší ze dvou důvodů:

 • Problémové místo: Může zde také i přes nové zateplení později zatékat. Světlíky mají až 10x horší tepelné vlastnosti než sendvičové panely či skládané střechy s fólií. Díky tomu se hala v létě více přehřívá a v zimě uniká světlíkem teplo.
 • Zdroj světla: I přes drahé energie světlo plně nahrazují LED světla. Jsou levné na instalaci i na provoz. Je tedy nutné zvážit návratnost nových světlíků na rekonstruované hale.

Výměna oken, dveří a vrat

Značným zdrojem tepelných ztrát mohou být i stará okna a dveře. Pokud je to možné, doporučujeme vyměnit stará okna za moderní, energeticky úsporná okna s dvojitým či trojitým prosklením. Stejně tak měníme i vstupní dveře, abychom minimalizovali tepelné ztráty. Důležité je také vyměnit veškerá původní vrata o moderní sekční vrata. Na vrata je někdy možné dát i sendvičové panely vyšších tlouštěk 60 až 80mm. Standardní sekční vrata mají panel tloušťky 40mm. Pokud je ve vratech prosvětlení, doporučujeme minimálně 3-skla s přerušeným tepelným mostem.

V případě zájmu o dodávku opláštění či rekonstrukce haly se na nás můžete obrátit na tel. +420 728 305 164, na poptavky@promohaly.cz nebo použít náš poptávkový formulář případně konfigurátor.

Ing. Petr Dostál

Ing. Petr Dostál

Obchod a finance

+420 702 107 807
petr.dostal@promohaly.cz

Ing. Tomáš Peremský

Ing. Tomáš Peremský

Obchodní manažer

+420 728 305 164
tomas.peremsky@promohaly.cz

Nezávazná poptávka

Vyplňte telefonní číslo v platném formátu.

Opiště kontrolní kód (CAPTCHA).

Vyplňte e-mailovou adresu v platném formátu.

Osobní data spravujeme v souhladu se zásadami ochrany osobních údajů.

Zadat poptávku Konfigurovat

Přijali jsme Vaši poptávku

Těší nás Váš zájem o dodávku ocelové haly od firmy PROMO HALY s. r. o.. Vaše poptávka byla zaregistrována.

V e-mailové zprávě naleznete stručné shrnutí poptávané konfigurace.

Nabídku zpracujeme do pěti pracovních dnů a ozve se Vám některý z obchodníků.

Kde nás najdete?

Kontakt

Moravská 2864/63
767 01  Kroměříž
+420 728 305 164
poptavky@promohaly.cz
Menu